To przede wszystkim Twoja historia

Motywacje wyjazdu do pracy za granicę bywają różne. Abstrahując jednak od aspektów polityczno-kulturowych, własnych przekonań i wszelkich emocji, jakie to budzi w komentatorach, każdy wyjazd jest przede wszystkim historią człowieka. Z punktu widzenia jednostki sprawa jest dosyć prosta – zarobić pieniądze i nie wyłożyć się, nie zrobić sobie krzywdy. Najlepszym narzędziem jest w tym przypadku, jak zwykle zresztą, własny zdrowy rozsądek.

Jak się za to zabrać, czyli dzwoń, chodź i pytaj

praca za granica3

Najbezpieczniejszą formą szukania pracy za granicą pozostaje ciągle agencja pracy, właściwie z jednej prostej przyczyny – masz na miejscu kogo zapytać o wszystkie informacje, jakich możesz potrzebować. Dowiedz się możliwie jak najwięcej o firmie rekrutacyjnej, popytaj znajomych, poczytaj opinie w internecie. Choć tu jest pewien haczyk – internet to czeluście piekielne pełne „hejtu” i ludzkich frustracji. Sposób formułowania opinii daje pewien obraz osoby ją piszącej. Ponownie, najlepszym sposobem oddzielenia użytecznych informacji od bełkotu, jest własny zdrowy rozsądek.

Już podczas kontaktu z agencją – spróbuj wyczuć, w jaki sposób rozmawia z Tobą doradca personalny. Pamiętaj, że ta osoba albo ktoś z jej biura będzie prowadzić Cię przez cały proces rekrutacji i negocjować warunki pracy. Najważniejszym aspektem tej współpracy jest zaufanie. Nie pozwól traktować się jak towar, jeśli pośrednik unika udzielenia jakiejś informacji, istnieje szansa, że ma nieczyste intencje. Kwestie, na które warto zwrócić uwagę:

  1. Ogłoszenie: powinno dawać choć ogólny obraz stanowiska pracy, zwróć uwagę na:

    1. nazwę agencji, przejrzyj jej stronę internetową,

    2. dokładny opis stanowiska wraz z zakresem obowiązków,

    3. wymagania (będziesz wiedział co wpisać w CV),

    4. oferowane warunki pracy,

oferty w stylu: „szybka kasa, wymagane zaangażowanie i chęć do pracy” po prostu zignoruj. W najgorszym wypadku ktoś chce Cię oszukać, w najlepszym masz do czynienia z osobą niepoważną.

  1. Umowa: poproś o wzór umowy, zobacz, czy są w niej zawarte wszystkie interesujące Cię kwestie.

  2. Warunki: upewnij się na jak długo podpisywana jest umowa, czy praca zaczyna się od zaraz, czy trzeba będzie na nią czekać na miejscu; czy i jakie warunki zakwaterowania zapewnia pracodawca, czy zapewnia ubezpieczenie, etc.

  3. Wynagrodzenie: dowiedz się szczegółów – np. w Holandii obowiązuje tzw. „wiekówka”, czyli im jesteś młodszy, tym niższą stawkę godzinową dostaniesz. Z jakiegoś powodu.

  4. Transport do pracy: ustal w jaki sposób będziesz docierać do miejsca pracy – własnym samochodem, zorganizowanym przez pracodawcę busem a może rowerem?

  5. System pracy: jest to istotne zwłaszcza w przypadku dalekich wyjazdów – dowiedz się czy i na jakich warunkach będziesz mieć możliwość zjeżdżania do kraju, czy system jest tak skonstruowany, by to umożliwić (np. zmianowy – tygodniami).

Dopnij wszystko na ostatni guzik

praca za granica

W kwestiach związanych z pracą bądź pewny, że Twoje deklarowane kwalifikacje są zgodne ze stanem faktycznym (więcej o tym tu: link do cv i tu: link do rozmowy). Wiele firm zagranicznych przeprowadza jeszcze przed wyjazdem test z kompetencji, jednak sytuacja, w której dopiero na miejscu okaże się, że jednak nie spełniasz wymagań pracodawcy jest straszliwym marnotrawstwem czasu i pieniędzy i nikomu nie jest na rękę. Najbardziej Tobie. Zwłaszcza aplikując na stanowisko wymagające specjalistycznych kwalifikacji – bądź ich pewny i czytaj dokładnie ogłoszenia.

Mając pewność, że zrobiłeś co w Twojej mocy, pomyśl o kwestiach, których nie da się zaplanować. Poinformuj rodzinę/znajomych, gdzie dokładnie jedziesz, zostaw swój numer telefonu i dopilnuj, żeby był aktywny. Noś ze sobą informację z kim się kontaktować w razie ewentualnego wypadku. Utrzymuj stały kontakt, dzięki temu jeśli coś się stanie, bliscy będą wiedzieli jak Cię znaleźć.

Jeśli wejdziesz między wrony…

Pamiętaj, że „co kraj to obyczaj”. Kwestie, w których warto zrobić rozeznanie to:

  1. Kultura panująca w miejscu, które stanie się Twoim tymczasowym domem. Pamiętaj też, że będziesz tam gościem, nie daj sobą pomiatać, ale uszanuj lokalne zwyczaje, na pewno wpłynie to korzystnie na relacje z miejscowymi. Chciej się uczyć i doświadczać nowych rzeczy, nie zamykaj w stereotypach.

  2. Pogoda: w Norwegii jest zimno i pada śnieg, we Włoszech ciepło i nie pada śnieg, etc. Zrób listę ubrań, których możesz potrzebować, od stóp do głowy.

  3. Prawo: ograniczenia prędkości i dopuszczalna zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, obostrzenia przy kontrolach celnych (poza strefą Schengen), wymagane uprawnienia, wwożenie zwierząt, etc.

  4. Ubezpieczenie, służba zdrowia: koszty hospitalizacji bez ubezpieczenia w Polsce są horrendalne, nie chcesz sprawdzać ile wyniosą Cię za granicą. Upewnij się, że agencja o to zadbała i czy proponowany pakiet spełnia Twoje oczekiwania. Jeśli masz wyższe oczekiwania, wykup dodatkowy pakiet.

  5. Wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy: ceny jedzenia, kształtu gniazdek elektrycznych, etykieta w miejscach publicznych, im więcej, tym lepiej.

praca za granica1

Last but not least – język

Znajomość języka jest kluczowa, jeśli nie w pracy, to w kwestii adaptacji w nowych warunkach. Optymalnie byłoby go znać w stopniu choć komunikatywnym. Jeśli masz w tej materii problemy, to postaraj się zminimalizować możliwe kłopoty. Naucz się podstawowych zwrotów, zabierz ze sobą rozmówki, słowniczek. Nie musisz wszystkiego umieć, ważne, że zadajesz sobie trud. Prawdopodobnie zostanie to docenione.

Baw się dobrze

Niezależnie od powodu i okoliczności wyjazdu, oprócz samej możliwości lepszego zarobku, jest on też okazją do poznania świata i nabycia mnóstwa rozwijających doświadczeń. Nie zamykaj się w ograniczeniach pieniądza, za ciężką pracę, którą wykonujesz, należy Ci się coś od życia. Odłóż co masz odłożyć na konto, ale czasem wyjdź z mieszkania, poznaj okolice, poznaj ludzi. Rozwijaj się, bądź odważny i otwarty na to, co przynosi świat. Zawsze jest coś więcej, po co można sięgać.

  • coroplast
  • nutricia
  • storaenso
  • tauron